Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samolot w grze

19 kwietnia 2002 | Ekonomia | ZL
źródło: Nieznane

Wojsko Przetarg na samolot wielozadaniowy

 • Rozmowa na gorąco: Janusz Zemke, sekretarz stanu w MON odpowiedzialny za wojskowe zakupy Plany offsetowe Gripena

  Już 60 mln dolarów wydał Gripen International w polskich zakładach zbrojeniowych w ramach offsetu przedkontraktowego. Firma podpisała także kilkanaście listów intencyjnych dotyczących realizacji zamówień offsetowych.

  - Jeżeli Gripen wygra przetarg na samolot wielozadaniowy, końcowy montaż maszyn dla Polski będzie się odbywał w Polsce, tu też zostanie uruchomiona nowa linia produkcyjna części - powiedział Ray Lomas, szef polskiego oddziału Gripen International.

  Przedstawiciele spółki, zawiązanej przez SAAB i BAE Systems, przedstawili propozycje inwestycji mających skompensować zakup samolotów.

  - Proponujemy offset równy 100 procent wartości kontraktu w ciągu dziesięciu lat. Połowa zostałaby zrealizowana w trzy lata po podpisaniu kontraktu - powiedział John Mac Beath, kierujący projektami offsetowymi w BAE Systems.

  Offset obejmowałby końcowy montaż samolotów dla Polski, zostałaby też uruchomiona produkcja części i podzespołów do wszystkich gripenów. W Polsce byłyby wytwarzane m.in. elementy ogona, podwozia, części silnika, struktury z kompozytów węglowych, amunicja i radar, a Polscy specjaliści uczestniczyliby w pracach

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2599

Spis treści

Dobre, lepsze, najlepsze

Zamów abonament