Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przydziały nieważne z mocy prawa

19 kwietnia 2002 | Prawo | JK
źródło: Nieznane

Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu po 24 kwietnia 2001 r.

Przydziały nieważne z mocy prawa

Osoby, które przed 24 kwietnia 2001 r. zawarły ze spółdzielnią umowę o wybudowanie mieszkania własnościowego, mają dzisiaj problemy

FOT. PIOTR KOWALCZYK

JAROSŁAW KUROPATWIŃSKI

Ustawa z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych obowiązuje prawie rok. Tymczasem problemy osób, które wcześniej zawarły ze spółdzielnią umowę o wybudowanie mieszkania własnościowego, po części do dzisiaj nie są rozwiązane.

Ustawa z 15 grudnia 2000 r. (dalej: usm) nie przewiduje własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Na jego miejsce wprowadziła odrębną własność lokalu.

Jeśli więc budowa zakończyła się po 24 kwietnia 2001 r., tj. po dacie wejścia w życie usm, a umowa podpisana została przed tą datą, to pojawia się konieczność wykładni przepisu usm pod kątem tej sytuacji.

Sam problem wykreowały poniekąd te spółdzielnie, które nawet po dacie uchwalenia usm nie zmodyfikowały wzorów umów i jakby nigdy nic umawiały się ze spółdzielcami, że po wybudowaniu mieszkania ustanowią własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Gdy umowy przewidywały termin zakończenia prac budowlanych po wejściu w życie usm, praktyki tej nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2599

Spis treści

Dobre, lepsze, najlepsze

Zamów abonament