Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Scalanie według dekalogu

19 kwietnia 2002 | Prawo | IL
źródło: Nieznane

Nad prezydenckim projektem kodyfikacji karnych

Scalanie według dekalogu

RYS. JACEK FRANKOWSKI

BEATA MIK

Wśród wielu zalet prezydenckiego projektu zmian kodyfikacji karnych jest i szacunek dla norm elementarnych prawa materialnego, w tym wpisanych w dekalog.

Zacznijmy od przykazania piątego. Jak wiadomo, zabrania zabijać człowieka, czyli każdego bliźniego: od umundurowanego młodzieńca po nie podobającego się nikomu starego kloszarda. W świetle tego zakazu obojętny jest również sposób wyprawienia na tamten świat. Ochronie podlega po prostu życie ludzkie.

Zabójstwo to zabójstwo

Dlatego Komisja ds. Reformy Prawa Karnego przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowała się wyeliminować typy kwalifikowane zabójstwa (ze szczególnym okrucieństwem; w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem; w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie; z użyciem broni palnej lub materiałów wybuchowych; jednym czynem więcej niż jednej osoby; popełnione przez sprawcę, który wcześniej był prawomocnie skazany za zabójstwo).

Dzięki takiej korekcie zabójstwu, nie licząc oczywiście koniecznych typów uprzywilejowanych, np. w afekcie, poświęcony byłby jeden przepis karny, tzn. art. 148 § 1 z sankcją pozbawienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2599

Spis treści

Dobre, lepsze, najlepsze

Zamów abonament