Cała składka zdrowotna obniża podstawę do potrąceń
Ustalając wynagrodzenie pracownika, z którego dokonujemy odliczeń komorniczych, odejmujemy całą składkę zdrowotną. Dotyczy to również szacowania kwoty wolnej od potrąceń
Właśnie tak resort pracy odpowiedział na pytanie DOBREJ FIRMY. Istnieją bowiem dwie teorie na temat szacowania podstawy potrąceń i kwoty od nich wolnej. Zgodnie z art. 87 kodeksu pracy z pensji zatrudnionego firma może uszczknąć bez jego zgody:∑ alimenty egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych,∑ inne świadczenia ściągane na mocy tytułów wykonawczych,∑ zaliczki pieniężne udzielone podwładnemu,∑ kary pieniężne określone w art. 108 kodeksu.
Problem w tym, że służby finansowe mają w praktyce problemy z ustalaniem podstawy do dokonywania owych obowiązkowych potrąceń. Według literalnego brzmienia cytowanego przepisu stanowi ją wynagrodzenie brutto dłużnika obniżone wyłącznie o:∑ składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego (zwykle jest to 15,71 proc. płacy brutto),∑ zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Specjaliści twierdzą jednak, że oprócz tego od wartości brutto odejmujemy jeszcze pełną składkę zdrowotną, a właściwie tylko 1,25 proc. podstawy jej wymiaru, bo reszta (czyli 7,75 proc.) jest zawarta w podatku.
Przedstawmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta