Miecz nad głowami Saracenów
Krajobraz, architekturę i duszę kastylijską ukształtowało osiem wieków walk i koegzystencji z Maurami
Do sal wykładowych uniwersytetu w Salamance nawet w południe dociera z dziedzińca otoczonego renesansowymi krużgankami niewiele światła. Aule, z rzędami ciasno ustawionych drewnianych ław i rzeźbionymi katedrami przypominającymi kościelne ambony, na które prowadzą wydeptane przez pokolenia wykładowców wąskie strome schody, wydają się przed początkiem nowego roku akademickiego opuszczone i mroczne. Ale to tu właśnie biło już 800 lat temu jedno z czterech „przewodnich świateł świata”. Tak papież Aleksander IV nazwał w połowie XIII w. uniwersytety w Bolonii, Paryżu, Oxfordzie i Salamance. Założone w 1218 r. w królestwie Leon przez króla Alfonsa IX Estudios Generales stały się jednym ze źródeł wiedzy i idei, dzięki którym formowała się średniowieczna, a potem nowożytna, Hiszpania i Europa. Największa z zabytkowych auli nosi imię profesora Fray Luisa de Leona, słynnego uczonego czasów renesansu, który, uwolniony z więzienia inkwizycji, podjął przerwany kilka lat wcześniej wykład słowami „tak jak wczoraj powiedzieliśmy...”.
Żaba na szczęście
Dostojne wnętrza jednego z najstarszych uniwersyteckich gmachów w Europie są symbolem siły ludzkiego ducha i myśli. Jego fasada wyraża niezniszczalną radość życia i żywotność sztuki. Pokryta od parteru po dach kunsztownymi kamiennymi dekoracjami stanowi tajemniczy symboliczny świat....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta