Od pięknej Madonny po sarmackie portrety
Galeria „Sztuka Dawnej Polski. XII – XVIII wiek”
Otwierający wystawę Gryf z Czchowa powstał około połowy wieku XII. To jedno z najwcześniejszych i najbardziej frapujących dzieł sztuki na wystawie. Równie wspaniałych obiektów nie zabraknie na I piętrze Pałacu Biskupa Erazma Ciołka: od kamiennych rzeźb romańskich poprzez figury „Pięknych Madonn”, porywające realizacje Wita Stwosza, unikatowe stropy z nieistniejących już drewnianych kościołów, staropolskie castrum doloris, aż po pokaźny zbiór dawnego malarstwa portretowego.
Wśród „Pięknych Madonn”
Już w pierwszej sali wita zwiedzających jedno z najbardziej znanych dzieł epoki gotyku – słynna Madonna z Krużlowej. Ta XV-wieczna rzeźba to wspaniały przykład stylu zwanego pięknym. Harmonijną, jakby falującą sylwetkę Madonny podkreśla przemyślana dekoracyjność draperii jej szat. Uczeni ciągle się zastanawiają nad pochodzeniem rzeźby, wskazując na nieco orientalne, delikatne rysy twarzy Matki Boskiej. Rzeźba opisana została w XVII wieku jako centralna figura tryptyku.
Wśród Madonn i postaci średniowiecznych świętych wzrok przyciąga ekspresyjna „Święta z warkoczem”. Rzeźba znaleziona została w 1969 r. podczas remontu jednej z krakowskich kamienic. Była w kilkudziesięciu fragmentach. Także i tu draperia szaty układa się miękkimi kaskadami, podkreślając piękno postaci odzyskane dzięki pieczołowitości konserwatorów. W tej części wystawy warto zwrócić uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta