Roczne podsumowanie wolno sporządzić na kilka sposobów
W zależności od formy działalności masz do dyspozycji cztery metody rocznego rozliczenia dofinansowań wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników
Przedsiębiorcy mogą się rozliczyć metodą:
∑ podwyższonych, rzeczywistych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych,
∑ kosztów zryczałtowanych (ryczałt),
∑ mieszaną (część pracowników według podwyższonych, rzeczywistych kosztów, a reszta według ryczałtu).
Nieprowadzącym działalności gospodarczej wolno zastosować uproszczony sposób zaliczki.
Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników i/lub składek ZUS to rekompensata dodatkowych podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Zatrudniający muszą zatem uzasadniać podwyższone koszty, z jakimi jest związana praca niepełnosprawnych. Robią to, licząc i dokumentując wszystkie wydatki albo posługując się kosztami zryczałtowanymi. Te ostatnie ustala rozporządzenie Rady Ministrów z 29 stycznia 2007 r.
Pracodawcy niebędący przedsiębiorcami nie mają obowiązku (i nie mogą) wykazywać kosztów. Rozliczają się w sposób uproszczony metodą zaliczki. Nie dotyczy ich cytowane rozporządzenie.
Okres sprawozdawczy
Rozliczenie roczne za 2007 r. obejmie pomoc publiczną uzyskaną w całym roku, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia. Dokonujemy go zgodnie ze znaną w rachunkowości zasadą memoriału. Oznacza to, że rozliczamy wszystkie udokumentowane prawa do dofinansowań przysługujące pracodawcy za dany rok, choćby część z nich została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta