Tereny poprzemysłowe mogą być atrakcyjne turystycznie
Tereny powiatu tureckiego, z których wydobywano węgiel brunatny, po rekultywacji przyciągają coraz więcej turystów. Szczególną atrakcją są powstałe w dawnych wyrobiskach sztuczne zbiorniki wodne: Bogdałów i Przykona. Adamowski zakład górniczy dba bowiem o środowisko naturalne, a działalność ta przyniosła już kopalni wiele prestiżowych nagród
W kopalni Adamów opracowano strategię, zgodnie z którą zagospodarowane grunty rolnicze lub leśne przeznaczane są pod rozbudowę zakładu górniczego, a po zakończonym wydobyciu węgla odzyskują swój dawny charakter lub przekształcane są w tereny rekreacyjne. Dzięki współpracy z samorządami okolicznych gmin powstają też inne pomysły na przeznaczenie gruntów poprzemysłowych, np. na jednym ze zwałowisk powstało boisko sportowe.
Hektar za hektar
Kopalnia działa dziś na obszarze ponad 2 tys. ha. – Kopalni przyświeca cel, by każdy hektar terenu zajmowanego przez zakład zrekompensować hektarem terenu zrekultywowanego – mówi Dorota Małachowska, przedstawicielka KWB Adamów. – A odpowiednie formowanie zwałowisk nie powoduje zmiany dotychczasowego równinnego krajobrazu w rejonie zakładu.
By mieszkańcy regionu nie odczuwali skutków odwodnienia terenów, na których prowadzone jest wydobycie, kopalnia wybudowała studnie głębinowe wraz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta