Magistrala na stałe i bez wynagrodzenia
Właściciele urządzeń przesyłowych, którzy do 1985 r. uzyskali zezwolenia na zajęcie nieruchomości w celu przeprowadzenia przewodów elektrycznych, gazociągów, magistrali ciepłowniczych itd., mają prawo do trwałego korzystania z gruntu
Sąd Najwyższy w wyroku z 9 stycznia 2008 r. uznał, że tak jest również wówczas, gdy w decyzjach, w których jako prawną podstawę wydania wskazano art. 35 ustawy z 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczenia nieruchomości, mowa była o czasowym zajęciu nieruchomości. Oznacza to m.in., że właściciele nieruchomości, których dotyczą te decyzje, nie mogą na drodze sądowej domagać się ani zdemontowania urządzeń ze swojej nieruchomości, ani wynagrodzenia za bezumowne z niej korzystanie.
Jeden sąd odmawia, drugi przyznaje
Wynagrodzenia za bezumowne korzystanie domagał się od aktualnego właściciela magistrali ciepłowniczej – firmy Dalkia Poznań SA – Zdzisław R., właściciel nieruchomości, przez którą magistrala ta przebiega. W 1979 r. wydana została decyzja administracyjna o zezwoleniu na czasowe zajęcie nieruchomości dla przeprowadzenia tej magistrali. Jako prawną jej podstawę wskazano art. 35 ustawy z 1958 r.
Sąd I instancji uznał, że żądanie Zdzisława R. jest bezpodstawne, bo aktualny właściciel...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta