W cieniu szpaleru grabów
Stare zdjęcie na tekturce – dzieło zakładu przy Gartenstrasse 36 w Breslau – przedstawia chłopca w marynarskiej bluzie, który w prawej dłoni trzyma drewnianą rakietę do tenisa, a w lewej piłkę.
Na odwrocie portretu wykaligrafowana piórem dedykacja i data – 1901. Znaczy to, że tenis, skoro stanowił dekorację w zakładzie fotograficznym, był już w mieście popularny. Potwierdzają to stare encyklopedie: najstarsze place do gry powstały we Wrocławiu około 1900 roku na obrzeżach parku Południowego przy obecnej Pułtuskiej, czyli tam, gdzie dziś mieści się siedziba klubu KKT Wrocław.
Wysyp kortów nastąpił w latach 20. Za wzorcowy uznano piękny obiekt zaprojektowany w 1926 przez niemieckiego architekta Richarda Konwiarza w kompleksie Stadionu Olimpijskiego: składa się z trzech kortów turniejowych i sześciu treningowych, na które błogi cień rzuca szpaler grabów. Nad kortami góruje też pawilon klubowy z ceramicznym dachem i wieżą zegarową. Do 1945 roku korty tenisowe powstały również przy innych projektach Konwiarza, widać zapalonego tenisisty: w parku Wschodnim, na Stadionie Pilczyckim i przy ulicy Sztabowej.
Jamroz w gipsie
Po wojnie, gdy Breslau na powrót stał się Wrocławiem, część kortów uległa likwidacji. Imprez tenisowych było jak na lekarstwo, dopiero w 1953 roku zorganizowano mistrzostwa Polski, które odbyły się zresztą przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta