Powstał sztuczny genom ludzkiej bakterii
Naukowcy uczynili znaczący krok w kierunku stworzenia pierwszej sztucznej formy życia. Udało im się zsyntezować genom bakterii Mycoplasma genitalium, pasożytującej w ludzkich drogach moczowych.
Pod względem struktury DNA to jeden z najmniej skomplikowanych organizmów na Ziemi. Zawiera niespełna 500 genów. Dla porównania – szacuje się, że genom człowieka składa się z ok. 30 tys. genów.
Wyniki badań na ten temat zostały opublikowane w prestiżowym piśmie „Science”. Ich autorami są uczeni z J. Craig Venter Institute w Rockville w USA, placówki noszącej imię znanego naukowca, który jako pierwszy człowiek na świecie poznał kompletną mapę swojego DNA.
Opracowana metoda umożliwia wytwarzanie znacznie większych cząsteczek DNA, niż było to możliwe do tej pory. Tym samym przybliża naukę do celu, którym jest produkcja sztucznych mikroorganizmów. Mogłyby one być używane do produkcji biopaliw, pozbywania się toksycznych zanieczyszczeń czy w procesie wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery w celu zmniejszenia efektu globalnego ocieplenia.