Gmina wolna od szkodliwych odpadów
Za konsekwencję w usuwaniu azbestu i za inicjatywy ekologiczne gmina Pruszcz otrzymała Europejską Nagrodę Ekologiczną przyznawaną w ramach IX edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku”. To kolejne wyróżnienie dla Pruszcza w tym roku
16 stycznia ogłoszono wyniki rozpisanego w ubiegłym roku przez Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Tarnowie konkursu ekologicznego „Polska wolna od azbestu”. Drugie miejsce w tej rywalizacji przypadło gminie Pruszcz. Nagrodę – 20 tys. złotych – gmina przeznaczy na usuwanie azbestu z budynków użyteczności publicznej.
Pieniądze za eternit
Plan wyeliminowania z terenu Pruszcza (woj. kujawsko-pomorskie) szkodliwego dla zdrowia materiału władze gminy ustaliły w 2002 roku. Niespełna trzy lata później w Małociechowie, obok zakładu utylizacji odpadów komunalnych, otwarto składowisko odpadów niebezpiecznych zawierających azbest. Zarządza nim firma, która składuje tu eternit przywożony z całej Polski. Od 2006 roku trafiają tu także zdemontowane z budynków w Pruszczu, Serocku i innych miejscowościach płyty eternitowe. Zarządca składowiska zakłada jego eksploatację przez kilka najbliższych lat, bo na utylizację czeka jeszcze kilka tysięcy ton azbestu z terenu samej gminy Pruszcz.
Inwentaryzacja sprzed dwóch lat wykazała, że na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta