Najwyższa pora przekazać formularz Z-10
Przedsiębiorcy pierwszy raz mają możliwość przesłania formularza statystycznego do GUS drogą elektroniczną. Mogą tak złożyć do 18 lutego druk Z-10, weryfikujący warunki pracy w firmach
Nie jest to jednak obowiązkiem wszystkich pracodawców. Mają oni wybór – przekaz przez Internet lub osobisty. Ci, którzy pozostaną przy dokumentach papierowych, muszą je jednak dostarczyć do Głównego Urzędu Statystycznego osobiście lub za pośrednictwem poczty najpóźniej w sobotę 16 lutego.
Formularz Z-10 to sprawozdanie z badania warunków pracy w firmie. Najczęściej wypełniają go inspektorzy bezpieczeństwa i higieny pracy, wykazując, ile osób pracuje w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Takie kwestionariusze przekazują do GUS podmioty gospodarki narodowej zatrudniające co najmniej dziesięć osób, w których występuje największe zagrożenie życia i zdrowia. Nie wszystkie, lecz te, które przeszły w GUS procedurę losowania i weryfikacji. Muszą go odesłać ci, którym na początku stycznia urząd przysłał pusty formularz. Są to w szczególności firmy z branż: górniczej, handlowej, przemysłowej, budowlanej lub transportowej.
Mimo że Z-10 wolno wysyłać online, to i tak GUS rozsyłał go pocztą na początku stycznia br. – Czy GUS sprawdza kondycję finansową firmy, zanim wyśle do niej ten druk? Może być przecież tak, że jest ona w stanie upadłości bądź likwidacji – pytają przedsiębiorcy.
– Zdarza się, że podmiot nie składa sprawozdania, bo został zlikwidowany – wyjaśnia Maryla Basta, naczelnik wydziału w Departamencie Pracy i Warunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta