Oświadczenie o dyscyplinarce trzeba wręczyć błyskawicznie
Jeśli chcesz zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który nabroił, pismo w tej sprawie musisz mu wręczyć w ciągu 30 dni od wykrycia jego przewinienia. Nawet jeśli przebywa na zwolnieniu lekarskim
– Czy można kogoś zwolnić dyscyplinarnie podczas choroby? Pracownik dowiedział się, że dostanie dyscyplinarkę za niedobory w kasie, i od razu się rozchorował. Jak liczyć w tej sytuacji 30 dni, do kiedy mamy wręczyć oświadczenie o zwolnieniu: od momentu wyjścia sprawy na jaw czy od chwili powrotu z choroby? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Przedsiębiorcy mają błędne przeświadczenie, że nie można rozwiązać umowy z zatrudnionym przebywającym na zwolnieniu lekarskim. Kodeks pracy zakazuje w art. 41 wręczania wypowiedzeń podczas usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w tym podczas choroby. Przepis ten nie dotyczy jednak natychmiastowego zwolnienia z przyczyn leżących po stronie podwładnego, zwanego potocznie dyscyplinarką.
Liczą się powody dużego kalibru
Przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia określa art. 52
§ 1 kodeksu. W opisanej sprawie jest nią ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik musi do niego doprowadzić świadomie, w sposób zawiniony, tak by jego postępek stanowił zagrożenie interesów zakładu. Wynika tak z wyroku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta