Firma rozlicza personel w dokumentach ubezpieczeniowych
Prowadzenie działalności wiąże się z comiesięcznym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz inne fundusze
Składki te musimy opłacać za zatrudnionych pracowników, zleceniobiorców, nakładców itd. W kategorii zleceniobiorców wyjątek stanowią uczniowie i studenci , którzy nie ukończyli 26 lat.
Składki musimy również opłacać za siebie, jeżeli prowadzimy działalność na podstawie wpisu do ewidencji lub jesteśmy wspólnikiem spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub jednoosobowym wspólnikiem spółki z o.o. Co miesiąc musimy składać dokumenty rozliczeniowe, na których wykazujemy należne za dany miesiąc składki. Jeżeli jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym, dokonujemy co miesiąc potrącenia wypłaconych świadczeń z kwoty należnych składek i wykazujemy te świadczenia w dokumentach rozliczeniowych.
Płatnik (pracodawca, zleceniodawca, nakładca itd.) składa za każdy miesiąc deklarację rozliczeniową ZUS DRA oraz imienne raporty miesięczne za zatrudnione osoby:
- ZUS RCA – o należnych składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
Składamy go za pracownika, zleceniobiorcę itd., który podlega zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i zdrowotnemu.
Nie ma przy tym znaczenia, jaki charakter mają ubezpieczenia – obowiązkowy czy dobrowolny. Jeśli zleceniobiorca objęty dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przystąpi do nich, to należne za niego składki rozliczamy na tym druku. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta