Kiedy można obniżyć VAT i odliczyć wydatki od przychodów
W kolejnym odcinku naszego cotygodniowego cyklu przedstawiamy ciekawe wyroki w sprawach podatkowych, jakie wydały ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny i wojewódzkie sądy administracyjne. Wybór orzecznictwa przygotował Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte.
VAT od reprezentacji nie może być kosztem
Jeśli wydatek nie jest kosztem, nie odliczymy podatku naliczonego. Podatek naliczony nie pomniejszy także naszego przychodu
Orzekł tak WSA w Bydgoszczy w wyroku z 27 lutego 2008 r. (I SA/ Bd 7/08).
Podatnik zwrócił się do urzędu skarbowego o udzielenie interpretacji podatkowej. Pytał, czy zakaz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na reprezentację odnosi się do wydatków netto, czyli bez VAT wliczonego w cenę nabytych towarów i usług, czy brutto – a więc obejmujących VAT. Jego zdaniem zakaz ten dotyczy tylko wydatków netto, a zatem przysługuje mu prawo zaliczenia w koszty podatku naliczonego. Powołując się na art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, uzasadniał, że skoro w świetle przepisów o VAT nie przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od poniesionego wydatku, a ponadto VAT nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, to może zaliczyć podatek do kosztów uzyskania przychodów.
Organy podatkowe obu instancji uznały jednak stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Twierdziły, że w sytuacji gdy wydatek, z którym związany jest podatek naliczony, nie stanowi kosztu uzyskania przychodów, to podatek ten również nie może być kosztem. Podatnik nie zgodził się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta