Deweloper ma poślizg, bank musi wiedzieć
Kupiłeś mieszkanie od dewelopera, który nie spieszy się z oddaniem kluczy? Natychmiast powiadom o tym bank. Unikniesz w ten sposób komplikacji przy wypłacie kolejnych transz. Bank ustali nowy harmonogram wypłat oraz przedstawi aneks do umowy. Jego sporządzenie kosztuje od 50 do 200 złotych
Dodatkowo, jeśli bank uzna, że potrzebna jest inspekcja na placu budowy, zapłacimy kolejne 80 – 300 zł. Na ukończenie inwestycji banki dają dwa, trzy lata, tyle samo wynosi okres karencji w spłacie kredytu.
Wypłaty na dwa sposoby
Niemało inwestorów oddaje mieszkania niezgodnie z terminem przewidzianym w umowie z klientami. Opóźnienia sięgają niekiedy nawet dwóch lat. Tymczasem w banku czeka na nas kolejna transza kredytowa.
Co zrobić? Kiedy i jak zgłaszać opóźnienia? Jakie przedstawić dokumenty?W umowie kredytowej określona jest liczba transz oraz terminy ich wypłaty. W zależności od zapisów wiążące mogą być terminy wypłaty każdej poszczególnej transzy lub ostatniej.
Z punktu widzenia kredytobiorcy lepsze wydaje się to drugie rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku niewielkich opóźnień w inwestycji. Jeśli z umowy wynika, że ostatnia transza zostanie wypłacona np. do 24 miesięcy od uruchomienia kredytu, to mamy dwa lata na dostarczenie odpowiednich dokumentów do banku. Transze kredytu wypłacane są na podstawie złożonej przez kredytobiorcę dyspozycji, po uprzednim przeprowadzeniu przez bank kontroli postępu prac.
Generalne założenie dotyczące wypłat kredytów mieszkaniowych jest takie, że to klient, zgodnie z umowami z deweloperem, wnioskuje o konkretny harmonogram wypłat poszczególnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta