Jak rozliczyć ulgę rehabilitacyjną
Niepełnosprawni oraz osoby, które ich utrzymują, mogą odliczyć od dochodu wydatki na rehabilitację oraz na ułatwienia codziennego życia. Są to zwykle inwestycje w przystosowanie mieszkania, sprzęt oraz rekonwalescencję. Mogą też skorzystać z ulgi na leki i przewodnika. Dziś odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tej ulgi
Małgorzata Ludwikowska-Piątek - konsultant podatkowy w Europejskim Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej
Trzeba podpisać umowę na używanie samochodu
Mam orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, z uwagi na niesprawny narząd ruchu. Na leczenie wozi mnie zięć swoim samochodem. Kupuję mu paliwo na każdy taki przejazd. Czy mogę odliczyć te wydatki od swojego dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Jeżeli pana dochody nie przekraczają rocznie 9120 zł i jest pan na utrzymaniu zięcia, to właśnie on mógłby skorzystać z odliczenia. Jeśli nie jest to możliwe, może pan zawrzeć umowę z zięciem zobowiązującą do ponoszenia opłat z tytułu przewozu jego samochodem. Wtedy będą to wydatki, o których mówi art. 26 ust. 7a pkt 13 lit. b) ustawy o PIT, czyli na odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, środkami transportu innymi niż karetka.
Można odliczyć koszt zabiegu i dojazdu
Mój tata ma duże problemy ze wzrokiem (jest inwalidą II grupy). Ostatnio w czasie rutynowych badań okazało się, że jedynym antidotum na jego dolegliwości jest cykl zastrzyków podawanych bezpośrednio do gałki ocznej. Jego koszt to około 15 tys. zł. Zastrzyki byłyby robione przez niepubliczny ZOZ. Czy mogę odliczyć te wydatki? Czy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta