Sprawdź, czy wykonawca jest przedsiębiorcą, to decyduje o rozliczeniu
W zależności od tego, z kim podpisujemy umowę, inaczej rozliczamy podatek od wynagrodzenia. Często odpowiada za to odbiorca usługi
Jednym z najprostszych sposobów zatrudnienia wykonawcy usługi (np. budowlanej, stolarskiej, geodezyjnej czy też tłumaczenia dokumentu z języka obcego na polski) jest zawarcie z nim umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Może ją podpisać każdy z każdym, niezależnie od statusu zarówno zleceniobiorcy, jak i zleceniodawcy. Obie strony umowy mogą np. być osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej albo też prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 627 kodeksu cywilnego przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Zgodnie z art. 734 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę-zlecenie przyjmujący zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
Działalność wykonywana osobiście
Czynności wykonywane na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło zaliczane są do działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT) pod pewnymi warunkami:
- nie są wykonywane przez zleceniobiorcę w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej lub na podstawie umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menedżerskiego lub umowy o podobnym charakterze,
- przedmiotem tych czynności są usługi (kwalifikowane według PKWiU),
- są wykonywane wyłącznie na rzecz następujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta