Firma może procesować się za darmo, a fiskus nie musi zwracać sądowi kosztów
Jeśli sąd administracyjny przyzna przedsiębiorcy prawo pomocy obejmujące zwolnienie od kosztów sądowych, nie może żądać ich zapłaty od organu podatkowego
Wynika tak z postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2008 r. (II FZ 107/08).
Kto może liczyć na pomoc...
Prawo pomocy to instytucja, która daje szanse dochodzenia swoich racji przed sądami nawet tym osobom, których nie stać na ponoszenie kosztów procesu. O przyznanie prawa pomocy wnioskować mogą – tak samo jak osoby fizyczne – również przedsiębiorcy. Wystarczy, że złożą specjalny formularz wniosku o przyznanie pomocy (PPF – osoby fizyczne, PPPr – firmy). Formularze te dostępne są we wszystkich sądach administracyjnych oraz w Internecie pod adresem www.nsa.gov.pl.
Wniosek o przyznanie prawa pomocy można złożyć przed wszczęciem postępowania oraz w jego toku. Oczywiście wniosek taki jest wolny od opłat sądowych.
...i co ona obejmuje...
Przyznane prawo pomocy może obejmować zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego). Przedsiębiorca może otrzymać pomoc całkowitą lub częściową. W pierwszym wypadku zwolniony będzie od kosztów sądowych. Dodatkowo otrzyma pełnomocnika. W drugim – pomoc będzie obejmowała tylko zwolnienie od opłat sądowych (w całości lub w części albo tylko od wydatków lub od opłat sądowych i wydatków).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta