Podatek możemy płacić w dwóch urzędach i według różnych stawek
Jak rozliczać podatek od nieruchomości leżącej na terenie dwóch gmin? Trzeba go zapłacić i w jednej, i w drugiej. Mogą to być zupełnie różne kwoty
Przedsiębiorcy, którzy muszą odprowadzać podatek od nieruchomości położonej na granicy dwóch gmin, mogą mieć problemy z jego rozliczeniem. Efektem nieprawidłowej interpretacji przepisów może być błędne wyliczenie należności podatkowej, co w najlepszym razie kończy się nadpłatą, a w najgorszym uiszczeniem zbyt niskiego podatku oraz wezwaniem przez gminę do zapłaty. Jakich nieruchomości najczęściej dotyczy ten problem? Są to przede wszystkim obiekty wielkopowierzchniowe, które z racji swoich rozmiarów mogłyby przekroczyć granice gmin (aczkolwiek można sobie wyobrazić, że nawet przez nasz dom przebiega linia podziału gmin). Mogą to być również centra logistyczne, hipermarkety, centra handlowe czy hale wielkopowierzchniowe.
Komu się należy
Organem podatkowym właściwym w sprawie podatku od nieruchomości jest wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta. Podatek w całości wpływa do budżetu gminy lub miasta. Dlatego też często gminy konkurują ze sobą w przyciągnięciu na swój teren przedsiębiorców, np. zwalniając ich z podatku lub zmniejszając jego wysokość.
Jeśli nieruchomość leży na terenie dwóch gmin, podatek od nieruchomości należy się obu, a nie tylko jednej, np. tej, w której położona jest większa część nieruchomości albo tam, gdzie stawka jest niższa. Podatek w takich sytuacjach będzie najprawdopodobniej należny każdej z gmin w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta