Jak rozliczyć wydatki na budowę infrastruktury towarzyszącej
Budowa samego centrum handlowego nie wystarczy, konieczna jest jeszcze dodatkowa infrastruktura, np. drogi. Ponoszone na nią wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych. I to bezpośrednio, na co ostatnio zgadza się fiskus
Przy realizacji inwestycji przedsiębiorcy często ponoszą wydatki na tzw. infrastrukturę towarzyszącą, a więc m.in. gazową, elektryczną, różne rozwiązania komunikacyjne (drogi, skrzyżowania), kanalizację deszczową i sanitarną, zbiorniki wodne, przepompownie itp. Obowiązek przebudowy infrastruktury towarzyszącej najczęściej nakładany jest na spółki budujące obiekty handlowe, biurowce, magazyny, stacje paliw itp., choć nie tylko.
Wydatki są z reguły wysokie, pojawiają się więc pytania: czy mogą być kosztem i czy są to koszty bezpośrednie, czy może rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne?
Ważny jest cel
Przy odpowiedzi na pytanie o możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na budowę infrastruktury konieczne jest ustalenie, w jakim celu inwestor je ponosi. Jeśli wydatek jest ponoszony po to, by osiągnąć, zachować albo zabezpieczyć przychody i nie jest wymieniony w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) wśród nieuznawanych za koszty podatkowe, inwestor powinien móc go rozliczyć.
Nie ulega na przykład wątpliwości, że zapewnienie właściwego dojazdu do budowanego centrum handlowego przyczynia się do zwiększenia liczby odwiedzających klientów. Tym samym do podwyższenia przychodów właściciela centrum. Oczywiste jest również to, że inwestor budujący biurowiec miałby duże trudności ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta