Gdy zagraniczna spółka jest podatnikiem, od pożyczki nie ma PCC
Pożyczka udzielona przez firmę polską spółce zagranicznej, z siedzibą w UE, jest zwolniona z PCC. Stanie się tak, jeśli pożyczkobiorca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej
W artykule „Pożyczka zwolniona z VAT w Holandii, nie ma PCC w Polsce” w DF z 2 marca 2008 r. opisany został wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (I SA /Kr 411/07) dotyczący opodatkowania PCC pożyczki udzielonej przed 1 stycznia 2007 r. przez polską spółkę podmiotowi zagranicznemu. W momencie zawierania umowy środki pieniężne ulokowane były na rachunku bankowym spółki w polskim banku. Ponieważ coraz więcej firm chętnie lokuje swoje pieniądze za granicą w formie pożyczek udzielanych np. podmiotom powiązanym, warto wrócić do tego zagadnienia.
Podatek tam, gdzie pieniądze
Art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (ustawa o PCC) mówi, że czynności cywilnoprawne, co do zasady, podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:
-rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane na jej terytorium;
-rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na jej terytorium.
Przy zawarciu umowy pożyczki po stronie zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy powstają określone uprawnienia majątkowe. Pożyczkobiorca może żądać od pożyczkodawcy wypłaty obiecanych środków pieniężnych, pożyczkodawca może żądać spłaty pożyczki wraz z odsetkami. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta