Sędzia sędziemu nierówny
Istotne racje przemawiają za zróżnicowaniem zarobków sędziów sądów powszechnych i sądów administracyjnych – uważa sędzia i rzecznik prasowy Naczelnego Sądu Administracyjnego
W związku z pojawiającymi się w mediach krytycznymi uwagami dotyczącymi wysokości zarobków sędziów sądów administracyjnych przypomnieć trzeba o kilku istotnych kwestiach.
Pozycja ustrojowa
Pierwsza to pozycja ustrojowa sądów administracyjnych w systemie wymiaru sprawiedliwości.
W myśl przepisów art. 175 ust. 1 i art. 184 konstytucji sądy administracyjne są oddzielnym pionem władzy sądowniczej. Ich rola polegająca na kontroli administracji publicznej, a więc na badaniu zgodności z prawem władczej działalności samego państwa, oraz orzekaniu o zgodności z ustawami uchwał organów samorządu terytorialnego (w tym stanowiących akty prawa miejscowego), jak również na badaniu aktów normatywnych terenowych organów administracji rządowej powoduje, że sądom tym zasadnie przyznano obecny szczególny status w systemie wymiaru sprawiedliwości.
Dodać do tego należy zrównanie 1 stycznia 2004 r. pozycji ustrojowej Naczelnego Sądu Administracyjnego z pozycją Sądu Najwyższego (obecnie orzeczenia NSA nie podlegają zaskarżeniu w drodze nadzwyczajnych środków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta