Kiedy płacimy podatek przy zagranicznych transakcjach
Ekspertka Dorota Pokrop, doradca podatkowy, menedżer w Ernst&Young odpowiada na pytania dotyczące rozliczenia VAT m.in. przy eksporcie, transakcjach trójstronnych i zakupach w składzie celnym
Działania marketingowe to nie eksport
Posiadam na Ukrainie biuro reprezentacyjne, które zajmuje się działaniami marketingowymi. Czy wywiezienie wytworzonych przeze mnie produktów przeznaczonych na cele reklamowe (nie na sprzedaż) stanowi eksport towarów dla celów VAT w Polsce?
Nie Towary własne podatnika zostaną wywiezione z terytorium Unii na Ukrainę, czemu będą towarzyszyły wywozowe dokumenty celne. Wyprowadzenie takie nie spełnia jednak definicji eksportu określonej w ustawie o VAT. Eksport towarów – zgodnie z ustawą o VAT – występuje wówczas, gdy wywóz poza UE jest dokonywany w ramach odpłatnej dostawy, przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Opisane przemieszczenie towarów podatnika do jego ukraińskiego biura reprezentacyjnego nie wiąże się z dostawą, a więc nie spełnia przesłanek wymaganych dla eksportu. W efekcie nie jest opodatkowane VAT w Polsce.
Kto rozlicza zakupy w składzie celnym
Jesteśmy biurem rachunkowym, które prowadzi rejestry dla zagranicznej firmy zarejestrowanej na VAT w Polsce. Nasz klient kupił w polskim składzie celnym towary objęte procedurą składu celnego należące do podmiotu z USA. Jakie są skutki takiej transakcji w polskim VAT?
Obecna ustawa o VAT, w odróżnieniu od przepisów obowiązujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta