Jak rozliczać wpłaty na fundusz w zakładach pracy chronionej
Środki zewnętrzne zasilające zakładowy fundusz rehabilitacji niepełnosprawnych zaliczamy do przychodów. Są więc opodatkowane. Nie wszystkie jednak
Firmy, które otrzymują status zakładu pracy chronionej (zpchr) mają obowiązek tworzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron). Mówi o tym art. 33 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (ustawa o rehabilitacji). Fundusz taki tworzony jest po to, by finansować rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą oraz ubezpieczenia osób niepełnosprawnych zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków. Dla środków tych przedsiębiorca powinien mieć odrębny rachunek bankowy.
Może powstać przychód
Zfron nie jest jednak w przepisach podatkowych traktowany tak jak zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W myśl art. 12 ust. 4 pkt 5 ustawy o CIT oraz art. 14 ust. 3 pkt 5 ustawy o PIT do przychodów nie są zaliczane te, które w rozumieniu ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zwiększają ten fundusz. Dla zfron takich uregulowań jednak brak. A to powoduje, że środki zewnętrzne zasilające ten fundusz, mimo że zwiększają jego wielkość, stanowią jednocześnie przychód podatkowy.
Przychodem nie są jedynie środki zwiększające fundusz z tytułu zwolnień z podatków (dotyczą one w praktyce podatku od nieruchomości, od wynagrodzeń pracowników oraz podatku od czynności cywilnoprawnych). Prowadzący zakład pracy chronionej przekazuje środki ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta