Grzywna za błędy w obliczaniu pensji obciąża księgową
Jeśli straciłeś na rachunkach płacowych, możesz pociągnąć do odpowiedzialności swoją specjalistkę ds. wynagrodzeń. Nie odda ci ona jednak grzywny, jaką nałożył na ciebie inspektor pracy
– Przez trzy ostatnie miesiące pracownik dostawał zawyżone wynagrodzenie, w sumie o 600 zł za dużo. Jak skorygować taką pomyłkę? Czy wystarczy potrącić nadpłatę z następnej pensji? Jaką karę mogę nałożyć na księgową? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY. – Boje się, że przez jej niedbalstwo (następnym razem może zaniżyć pensję) dostanę grzywnę.
Nadpłacając wynagrodzenie zatrudnionemu, liczmy się z tym, że nic nie odzyskamy. Jeżeli natomiast ociągamy się z wypłatą, to szykujmy się na uregulowanie odsetek za zwłokę oraz ewentualnie grzywny za wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
Wszystko w rękach podwładnego
Nadpłacone wynagrodzenie to według prawa cywilnego tzw. świadczenie nienależne. Nie możemy na podstawie kodeksu pracy potrącić zawyżonej kwoty z płacy zatrudnionego. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta