My czytamy. Wy czytacie? Oni nie czytają.
Dziś rozpoczynają się ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Książki. Imprezy promujące czytanie będą się odbywać w księgarniach, bibliotekach, kawiarniach, a nawet w tramwajach. Potrwają tydzień. Powód: Polacy coraz mniej czytają
– Pod względem czytelnictwa jesteśmy w ogonie Europy – mówi dr Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki. – Czyta tylko połowa Polaków, przy czym w liczbie tej są też czytelnicy podręczników i książek kucharskich. Realnie wskaźnik naszego czytelnictwa oceniam na jakieś 35 proc. Tymczasem średnia europejska to 60 proc., w Anglii i w Niemczech – 70, a w krajach skandynawskich – ponad 80 proc.
Co kupujemy?
Według najnowszych danych CBOS jedna trzecia z nas otwarcie przyznaje, że w ogóle książek nie czyta, a tylko co druga osoba czyta co najmniej jedną lekturę w roku. Także – choć polski rynek książki powiększył się od 1991 r. dziesięciokrotnie i jego przychody były w ubiegłym roku rekordowo duże – tylko co trzeci z nas książki kupuje. Jakie?
Połowa tego, na co wydajemy pieniądze w księgarniach, to słowniki, encyklopedie i podręczniki, czyli tzw. literatura fachowa. Z lektur do poczytania najchętniej kupujemy literaturę faktu. Hitem minionego roku było „Świadectwo” kardynała Stanisława Dziwisza (rocznie sprzedano 850 tys. egzemplarzy!). Kupiliśmy też w tym czasie ponad 370 tys. książek związanych z Ryszardem Kapuścińskim – przez niego napisanych lub jemu poświęconych, do czego zapewne w dużej mierze przyczyniła się śmierć pisarza. Dużą popularnością cieszy się Waldemar Łysiak – cztery jego książki sprzedały się ciągu kilkunastu miesięcy w liczbie 263 tys.
W polskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta