Komendanci policji a zwrot oświadczeń lustracyjnych
Dyrektor Biura Lustracyjnego IPN wyraził niedawno pogląd, że tzw. ustawa lustracyjna nie daje podstaw do objęcia lustracją funkcjonariuszy służb mundurowych zajmujących kierownicze stanowiska. Tym samym konieczny jest zwrot oświadczeń lustracyjnych złożonych przed 11 maja 2007 r., a funkcjonariusze policji zajmujący kierownicze stanowiska nie są objęci obowiązkiem lustracyjnym.
W sprawie, która stała się podstawą tego poglądu, po wejściu w życie nowej ustawy lustracyjnej komendant policji poinformowany został przez wojewodę o ciążącym na nim obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego pod rygorem pozbawienia z mocy prawa sprawowanej funkcji publicznej. Mimo daleko idących wątpliwości komendant złożył oświadczenie.
Wątpliwości, czy złożyć oświadczenie czy nie, wynikały z braku precyzji sformułowań ustawy lustracyjnej. W brzmieniu obowiązującym do 11 maja 2007 r. do katalogu osób sprawujących funkcje publiczne, obowiązanych tym samym do poddania się procedurze lustracyjnej, zaliczyła ona bowiem pracowników urzędów państwowych oraz członków korpusu służby cywilnej zajmujących kierownicze stanowiska w administracji rządowej w województwie, m.in. kierownika zespolonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta