Trudno uzyskać zgodę na opłacanie składek za delegowanego w Polsce
Jeśli wysyłasz zatrudnionych do pracy we Wspólnocie przy realizacji umowy, jaką podpisałeś z tamtejszym kontrahentem, możesz nadal odprowadzać za nich składki w Polsce. Jednak pod pewnymi warunkami...
Od przystąpienia do Unii Europejskiej Polskę obowiązują przepisy prawa wspólnotowego dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Ma to istotne znaczenie przede wszystkim dla przedsiębiorców delegujących zatrudnionych do pracy za granicą do państw należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Chodzi o rozporządzenie nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU WE L 28 z 30 stycznia 1997 r.). Zasadniczo pracownik najemny podlega według niego prawu ubezpieczeniowemu tego państwa członkowskiego, gdzie wykonuje pracę. Nawet jeżeli w innym kraju wspólnotowym:
- sam zamieszkuje bądź
- podmiot go zatrudniający ma zarejestrowaną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności.
Przykład 1Polski producent okien zawarł umowę z kontrahentem holenderskim na sprzedaż i montaż okien w jego kraju. Nasza firma wysyła tam swoich pracowników na sześć miesięcy. Podczas pracy w Holandii podlegają oni tamtejszemu ustawodawstwu; składki na ubezpieczenia społeczne należy więc tam opłacać.
Fory dla delegowanych
Rozporządzenie przewiduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta