Nie wiadomo, ile płacić za wcześniejsze rozpoczynanie dnia pracy
Nie warto wprowadzać systemu ruchomej doby roboczej, polegającego na tym, że zatrudniony przychodzi do pracy o godz. 8, a następnego dnia o 7. Może cię to drogo kosztować
W związku z przekroczeniem doby powodującym powstanie godzin nadliczbowych większość pracodawców dopłaca jedynie sam 50-proc. dodatek (100-proc., gdy dojdzie do złamania doby w nocy). Działania takie od lat respektowali inspektorzy PIP. Jednak po wydaniu przez Główny Inspektorat Pracy stanowiska z 2 czerwca 2008 r. (GPP-302-4560-264/08/PE), opublikowanego w DF z 11 czerwca br., pojawiły się wątpliwości, jak należy zapłacić pensję za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia doby pracowniczej.
Przekroczenie według GIP
Główny Inspektorat Pracy uważa, że godziny naruszające dobę pracowniczą należy zaliczyć podwójnie, zarówno do poprzedniej doby, która jeszcze się nie zakończyła, jak i do kolejnej, której początek nie ulega przesunięciu. Oznacza to, że mamy niejako część wspólną występującą w obu dobach. Takie działanie według GIP uwzględnia ochronny charakter norm czasu pracy, w tym w szczególności przepisu o dobie pracowniczej. Jego główna funkcja ma polegać na zapobieganiu zbytniej intensyfikacji pracy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta