Własność intelektualna w Internecie: każde państwo po swojemu
Najwyższy czas na globalną zmianę przepisów dotyczących odpowiedzialności organizatorów aukcji internetowych za naruszenia własności intelektualnej i dopasowanie ich do realiów współczesnej techniki i gospodarki – dowodzi doktor prawa, White & Case
Przepisy powinny być ujednolicone, aby uniknąć tzw. forum shopping ze strony organizatorów aukcji polegającej na tym, że na swoje siedziby i miejsca wykonywania działalności będą wybierać jurysdykcje o najbardziej liberalnych regulacjach dotyczących tej odpowiedzialności, omijając te, w których jest ona dla nich dotkliwa lub niejasno uregulowana, co doprowadzi do pokrzywdzenia konsumentów tam mieszkających.
Potrzeba takiej zmiany wynika przede wszystkim z niejasnej i różnorodnej interpretacji przepisów prawnych – dotyczących odpowiedzialności dostawców usług elektronicznych za zgodność z prawem przesyłanych, przechowywanych lub udostępnianych przez nich treści – dokonywanej przez sądy w różnych krajach.
Kwestia odpowiedzialności
W Polsce zgodnie z art. 12 – 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (ustawa) odpowiedzialność dostawców usług internetowych za przechowywane dane jest pod pewnymi warunkami wyłączona. Art. 14 ustawy wyraźnie stanowi, że nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto, udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę, nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta