Opozycjoniści walczą o wyższe odszkodowania
Prześladowani w PRL działacze „Solidarności” mogą liczyć tylko na 25 tys. zł rekompensaty. Sąd w Płocku ma wątpliwości, czy to zgodne z konstytucją
W tej sprawie płocki Sąd Okręgowy skierował pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o znowelizowaną rok temu ustawę o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego (DzU z 1991 r. nr 34, poz. 149). Art. 8 ust. 1 tej ustawy przewiduje, że działacze opozycji represjonowani w latach 1957 – 1989 mogą dostać odszkodowania za poniesione szkody oraz zadośćuczynienia za doznane krzywdy, ale tylko do łącznej kwoty 25 tys. zł. Takiego limitu nie ma dla represjonowanych w początkach Polski Ludowej, w latach 1944 – 1956.
Nie wolno różnicować
Zdaniem SO takie zróżnicowanie walczących o wolność jest sprzeczne z kilkoma zasadami konstytucyjnymi – równością wobec prawa oraz prawem do wynagrodzenia szkody wyrządzonej przez nielegalne działanie władz. Dlatego, zdaniem sędziów, przepis wprowadzający górny limit rekompensat powinien być zniesiony.
„Takie postanowienie ustawy czyni odszkodowanie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta