Prusy pod butem Króla Sierżanta
Jeśli można powiedzieć, że fundamenty pod budowę silnego państwa pruskiego położył Wielki Elektor, to za budowniczego murów domu brandenburskiego należy uznać Fryderyka Wilhelma I – ojca pruskiego militaryzmu.
Ten niezwykle skromny, prowadzący mieszczański tryb życia i wręcz chorobliwie nieznoszący dworskiego blichtru, władca przekształcił Prusy w sprawnie działającą machinę.
W jego zamyśle – jak pokazała historia, słusznym – siłę kraju na arenie międzynarodowej wyznaczała armia. Dlatego polityka wewnętrzna została podporządkowana wojsku, które pochłaniało ok. 80 proc. wydatków państwa, podczas gdy w o wiele większej Francji i Austrii od 50 do 60 proc. Już w 1714 roku w Prusach wprowadzono obowiązkowy pobór do wojska. Egzekwowano go siłą. Państwowi urzędnicy krążyli od Łaby po Niemen,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta