Ostrożnie z reglamentacją zawodów
Fachowe podzelowanie butów czy czyste wykonanie piosenki nie zależy od przynależności do samorządu zawodowego – pisze profesor prawa Uniwersytetu Warszawskiego
Pojawiają się pomysły, by coraz większą liczbę zwodów objąć obowiązkiem uzyskiwania urzędowych koncesji potwierdzających umiejętności profesjonalne osób, które chciałyby je wykonywać. Sugeruje się nawet, że wykonywanie danego zawodu bez takiej koncesji, jako nielegalne, powinno być karane. Koncesja miałaby być wydawana po złożeniu przez zainteresowanego stosownych egzaminów. Te zaś przeprowadzałyby, w zależności od sytuacji, albo odpowiednie instytucje państwowe, albo komisje powołane przez organy danego samorządu zawodowego.
Co wynika z konstytucji
Czy wykonywanie zawodu, a zatem świadczenie usług i pracy, może być prawnie uzależnione od spełnienia tego rodzaju warunków? Czy jest to możliwe z punktu widzenia konstytucyjnych praw i wolności człowieka?
Zwróćmy uwagę w tym kontekście na cztery postanowienia ustawy zasadniczej. Należy je tu ujmować łącznie, bo tylko łączne ich potraktowanie pozwoli na przekonywające wyjaśnienie interesującej nas kwestii. Przypomnijmy zatem, że art. 17 konstytucji pozwala na ustawowe tworzenie samorządów reprezentujących osoby wykonujące zawody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta