Złamany przez ojca
Postać Fryderyka Wielkiego przez lata była mitologizowana, zwłaszcza przez autorów reprezentujących tzw. pruską szkołę historyczną.
W XIX wieku legenda fryderycjańska stała się pożywką dla niemieckiego nacjonalizmu. Zwolennicy misji dziejowej Prus w procesie zjednoczeniowym Niemiec stawiali go za wzór niemieckiego patriotyzmu, a głosy krytyczne ginęły w morzu pochwalnych dzieł jego apologetów. Na tym tle ciekawostkę może stanowić to, że wielki Prusak słabo mówił i pisał po niemiecku – rozmawiał, czytał i korespondował głównie po francusku. Nie kierowały nim szlachetne pobudki narodowe czy dopiero tworzący się w głowach filozofów niemiecki patriotyzm. Najważniejszym celem dla Fryderyka był interes państwa Hohenzollernów, w imię którego nie wahał się przed czynami podłymi i okrutnymi. Cynizm i wyrachowanie, z jakim postępował w polityce zagranicznej, były godne „Księcia”...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta