Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez sankcji dla Kremla

30 sierpnia 2008 | Świat | Anna Słojewska Wojciech Lorenz
Ku oburzeniu mieszkańców Poti rosyjskie oddziały nadal stacjonują w porcie
źródło: PAP
Ku oburzeniu mieszkańców Poti rosyjskie oddziały nadal stacjonują w porcie
Sondaż „Rz”
źródło: Rzeczpospolita
Sondaż „Rz”

Gruzja zrywa stosunki z Rosją. Władze w Tbilisi wciąż mają nadzieję na zdecydowaną reakcję Zachodu

Gruzja zerwała w piątek stosunki dyplomatyczne z Rosją w związku z uznaniem przez nią niepodległości Osetii Południowej i Abchazji. – W sobotę wycofamy z Rosji swoich dyplomatów – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Grigol Waszadze. Rosja zapowiedziała, że odpowie podobnymi krokami.

Deklaracją w Moskwę

Eskalację konfliktu próbuje powstrzymać Unia Europejska. W poniedziałek na nadzwyczajnym szczycie przywódcy 27 państw mają wspólnie zareagować na podważanie przez Rosję integralności terytorialnej Gruzji. Od kilku dni trwają intensywne konsultacje między unijnymi stolicami. Szef polskiej dyplomacji kontaktował się w piątek z ministrami spraw zagranicznych Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Szwedzki minister Carl Bildt opowiedział się za wysłaniem sił międzynarodowych do Abchazji i Osetii Południowej. Na specjalnej konferencji spotkali się przedstawiciele państw byłego bloku wschodniego. Dyplomaci uznali, że nie uda się Rosji zagrozić sankcjami. – To nie czas na takie działania – mówił też w Brukseli wysoki rangą dyplomata Francji, państwa, które kieruje obecnie Unią Europejską. Według niego żaden kraj UE nie zaproponował, by nadzwyczajny szczyt uchwalił restrykcje.

Unijni przywódcy są jednak zgodni, że trzeba wysłać Rosji wyraźny wspólny apel potępiający uznanie Abchazji i Osetii Południowej. Unia Europejska będzie się także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8104

Spis treści
Zamów abonament