Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czerwone spodnie to Francja!

13 grudnia 2008 | Batalie i wodzowie wszech czasów | Andrzej Nieuważny

Druga wojna burska (1899 – 1902) ostatecznie wyleczyła Brytyjczyków z przywiązania do czerwonej kurtki i odziała żołnierzy w uniformy w kolorze khaki.

W latach 1907 – 1910 swoje barwy ochronne (feldgrau dla piechoty i grüngrau dla cekaemistów) przyjęli Niemcy. Nawet dumnych junkrów udało się przekonać, że kolory maskujące nie osłabiają ducha i nie są dowodem tchórzostwa. Śladem prekursorów poszli inni. Wszyscy poza Francuzami.

Szykująca się przez 44 lata do rewanżu za hańbę Sedanu armia ruszyła na wojnę w lekko zmodyfikowanych mundurach dziadków! Granatowy płaszcz-kapota pochodził z 1877 roku, czerwone spodnie wz. 1867 zmodyfikowano nieco po 30 latach, a kepi zaprojektowano w 1884 roku. Próby ubrania francuskiego wojska w tzw. rezedę storpedowali... malarze bataliści i rozkrzyczani hurrapatrioci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8192

Spis treści
Zamów abonament