Liczy się łatwość rozliczeń
Wpływ na wybór formy opodatkowania może mieć nie tylko obciążenie podatkowe, ale i łatwość w rozliczeniach z fiskusem, która przy ryczałcie jest większa
Zacznijmy od ewidencji podatkowej.
Rozliczający się z najmu ryczałtem są zwolnieni z prowadzenia ewidencji przychodów, jeśli ich wysokość wynika z umowy najmu (dzierżawy, poddzierżawy czy umowy o podobnym charakterze) zawartej w formie pisemnej. Nie powoduje obowiązku prowadzenia takiej ani podobnej ewidencji rozliczanie się z najmu na zasadach ogólnych wedle skali spoza ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, jeśli wynajmujący chce zaliczać w koszty odpisy amortyzacyjne. Jeśli jednak zdecyduje się na przyjęcie jako podstawy ryczałtowej kwoty 988 zł, to także prowadzenie tej ewidencji nie będzie potrzebne.
Zaliczki co miesiąc
Jeśli dochody z najmu opodatkowane są wedle skali podatkowej, konieczne jest wpłacanie comiesięcznych zaliczek na podatek. Pierwszą w 2009 r. trzeba będzie zapłacić, gdy dochody z tego źródła uzyskane od początku roku przekroczą 3089 zł. Następnie oblicza się wysokość różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu z tego źródła osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzednie. Zaliczkę od dochodów uzyskanych w danym miesiącu płaci się do 20. następnego miesiąca, a za grudzień w wysokości zaliczki na listopad do 20 grudnia (w grudniu płaci się więc dwie zaliczki w tej samej wysokości).
Później w zeznaniu rocznym, obejmującym także inne dochody opodatkowane wedle skali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta