Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Izraelczycy i język niemiecki

13 grudnia 2008 | Plus Minus | Szewach Weiss

Nowy etap w stosunkach między Izraelem i Niemcami otwiera się z chwilą podpisania przez Dawida Ben Guriona i Konrada Adenauera układu o odszkodowaniach dla Żydów.

Od tego czasu zdenazyfikowane Niemcy są sojusznikiem Izraela. Jednak gdy wiele lat później, w połowie ostatniej dekady XX wieku, w Izraelu złożył wizytę prezydent Niemiec Roman Herzog, nie zwrócił się z prośbą o wygłoszenie w Knesecie przemówienia w języku niemieckim. Rozumiał dobrze, jak bardzo mieszane uczucia musi wciąż wzbudzać wysłuchanie w parlamencie państwa Żydów przemówienia w języku, którym posługiwał się Hitler i jego współpracownicy. Ale później z wizytą w Izraelu byli prezydent Johannes Rau i kanclerz Helmut Kohl. Obydwaj przemawiali w Knesecie po niemiecku. Ostatnio język niemiecki w Knesecie usłyszeliśmy z ust kanclerza Niemiec pani Angeli Merkel. Zasłużyła sobie na burzę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8192

Spis treści
Zamów abonament