Izraelczycy i język niemiecki
Nowy etap w stosunkach między Izraelem i Niemcami otwiera się z chwilą podpisania przez Dawida Ben Guriona i Konrada Adenauera układu o odszkodowaniach dla Żydów.
Od tego czasu zdenazyfikowane Niemcy są sojusznikiem Izraela. Jednak gdy wiele lat później, w połowie ostatniej dekady XX wieku, w Izraelu złożył wizytę prezydent Niemiec Roman Herzog, nie zwrócił się z prośbą o wygłoszenie w Knesecie przemówienia w języku niemieckim. Rozumiał dobrze, jak bardzo mieszane uczucia musi wciąż wzbudzać wysłuchanie w parlamencie państwa Żydów przemówienia w języku, którym posługiwał się Hitler i jego współpracownicy. Ale później z wizytą w Izraelu byli prezydent Johannes Rau i kanclerz Helmut Kohl. Obydwaj przemawiali w Knesecie po niemiecku. Ostatnio język niemiecki w Knesecie usłyszeliśmy z ust kanclerza Niemiec pani Angeli Merkel. Zasłużyła sobie na burzę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta