Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozstanie za wymówieniem

17 grudnia 2008 | Dobra firma | Jadwiga Sztabińska
źródło: Rzeczpospolita

Zatrudnionemu, który ma choćby jedno przeciwwskazanie do pracy, możesz wypowiedzieć umowę. A w okresie wypowiedzenia zwolnić z obowiązku pracy bez wynagrodzenia

– Kobieta przyniosła zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, że nie jest zdolna do pracy na swoim stanowisku. Ponieważ nie mamy innego stanowiska, które odpowiadałoby jej kwalifikacjom, postanowiliśmy dać jej wypowiedzenie jeszcze w grudniu. Trzymiesięczne wymówienie zacznie biec od stycznia 2009 r. Co w tym czasie mamy z nią zrobić? – pyta czytelnik DF.

PO PIERWSZE: nie dopuszczać do pracy

Od dnia, kiedy pracownica przedstawiła zaświadczenie o niemożności wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, nie możemy jej pozwolić pracować na nim. Nie wolno jej bowiem dopuścić do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, co potwierdza art. 229 § 4 kodeksu pracy.

Mamy natomiast pełne prawo wypowiedzieć jej umowę o pracę. Według wyroku Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999 r. (I PKN 469/99) uprawnia do tego istnienie przeciwwskazania lekarskiego do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku.

PO DRUGIE:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8195

Spis treści
Zamów abonament