Skargę do sądu lepiej wysłać pocztą
Gdy jesteśmy niezadowoleni z decyzji fiskusa, możemy złożyć skargę do sądu. Pamiętajmy jednak, by wysłać ją w terminie i najlepiej za pośrednictwem poczty. Inaczej sąd jej nie rozpatrzy
Na napisanie i przekazanie skargi mamy 30 dni. Termin ten liczony jest od doręczenia decyzji, którą chcemy zaskarżyć. Będzie to data, z którą odbiór został poświadczony albo na zwrotnym potwierdzeniu odbioru, albo listonoszowi lub pracownikowi urzędu dostarczającemu taką decyzję. Pamiętajmy, że to, iż decyzja wędrowała przez czas jakiś po firmie (zanim trafiła do właściwej osoby), nie będzie stanowiło żadnego usprawiedliwienia. Nie spowoduje zatem wydłużenia terminu do zaskarżenia decyzji.
Termin wniesienia skargi obliczamy według przepisów prawa cywilnego. Jeśli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
WSA odrzuci, gdy będą braki formalne
Samo sporządzenie i przesłanie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego nie daje gwarancji, że się nią zajmie. Może ją odrzucić, jeśli pojawią się przeszkody w jej rozpoznaniu. Jedną z nich jest właśnie niedotrzymanie terminu. Wystarczy jeden dzień spóźnienia przy składaniu skargi, aby została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta