Jak organy kolegialne podejmują swoje uchwały
Rady gmin decydują zwykłą większością w obecności co najmniej połowy ich ustawowego składu, w głosowaniu jawnym. Inne zasady obowiązują tylko, gdy stanowi tak ustawa
Zasadę taką wprowadza art. 14 gminnej ustawy ustrojowej. Podobne przepisy znajdują się w ustawie o samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa, odpowiednio w ich art. 13 i art. 19. Ma ona zastosowanie również do uchwał podejmowanych przez zarządy tych jednostek. Ustawy wprowadzają ponadto obowiązek podejmowania uchwał większością bezwzględną lub kwalifikowaną.
Jawne, imienne, tajne
Uchwały rad, sejmików czy zarządów zapadają w głosowaniu jawnym. Ustrojowe ustawy samorządowe przewidują ponadto możliwość ich podejmowania w kwalifikowanej formie głosowania jawnego, jaką jest głosowanie imienne, lub w głosowaniu tajnym. Zasada ta oznacza, że rada gminy (powiatu, sejmik województwa), a także zarząd powiatu (województwa) nie mogą wprowadzić przepisem prawa miejscowego wymogu tajnego głosowania w innych przypadkach niż określone w ustawie. Potwierdza to orzecznictwo sądów (patrz wyrok SN z 6 kwietnia 2001 r., sygn. III RN 87/00).
Zwykła, bezwzględna, kwalifikowana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta