Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się uchronić przed niechcianą podwyżką czynszu

17 grudnia 2008 | Gazeta prawa i podatków | Justyna Milewska

Wynajmujący może jednostronnie wypowiedzieć wysokość czynszu w przypadku umów najmu zawieranych na czas oznaczony, a dotyczących lokali użytkowych. Pozwala mu na to kodeks cywilny

Przedsiębiorcy, chcąc uniknąć zastosowania art. 6851 k.c., wprowadzają do umów klauzule wyłączające. Wątpliwości nie wywołują te, które wyraźnie wyłączają zastosowanie tego przepisu, np. „wynajmujący i najemca oświadczają, że do łączącego ich stosunku najmu nie będzie miał zastosowania art. 6851 k.c.” lub „wynajmujący zrzeka się prawa do jednostronnego wypowiedzenia wysokości czynszu najmu na podstawie art. 6851 k.c.”.

Czasami jednak klauzule te nie są aż tak wyraźne, np.: „strony zgodnie ustalają, że w okresie najmu czynsz nie wzrośnie poza podany wskaźnik”. Wtedy ich skuteczność może wywoływać wątpliwości.

Stawki zależne od wskaźników

Z drugiej strony w przypadku umów najmu lokali użytkowych wykształciła się powszechna praktyka stosowania klauzul waloryzacyjnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8195

Spis treści
Zamów abonament