Co zrobić z bankrutami
W upadłości odsetki rządzą się nieco innymi zasadami niż w zwykłych relacjach handlowych. Dotyczy to zwłaszcza ich spłaty
Po tym, jak któryś z twych kontrahentów zbankrutował, zasady rządzące odsetkami ulegają pewnej modyfikacji. Są wtedy dwie możliwości. Jeśli to ty jesteś dłużnikiem bankruta, to musisz być przygotowany, że w jego imieniu syndyk albo zarządca będzie starał się je wydobyć – choćby na drodze sądowej. Jeśli natomiast to upadły był ci coś winien, przyjdzie ci nauczyć się kilku nowych przepisów, które teraz będą regulować los tych pieniędzy.
Po kolei
Przede wszystkim odsetki nie cieszą się w postępowaniu upadłościowym jakąś uprzywilejowaną pozycją. Wręcz przeciwnie. Pamiętajmy, że na potrzeby postępowania upadłościowego wierzyciele bankruta – a ściślej, przysługujące im wierzytelności – dzieleni są na kilka kategorii. Klasyfikacja ta ma charakter zhierarchizowany o tyle, że wierzytelności należące do kategorii dalszych można zaspokajać dopiero wtedy, gdy spłaceni zostaną wierzyciele z kategorii wyższych. W efekcie często jest więc tak, że dla tych dalszych wierzycieli nic już nie zostaje.O kategoriach wierzycieli piszemy w ramce obok. Jak widać, odsetki zaspokajane są po trochu w różnych kategoriach.
To, że nie uzyskamy należnych odsetek w postępowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta