Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śladami Mickiewicza i Konstancji

13 stycznia 2009 | Styl życia | Piotr Górski
Budziszewko, na tablicy niewidoczny tekst z lat 50.: „...Zwiastun przyszłości  i bojownik  o nowy demokratyczny ustrój świata dwukrotnie odwiedził wieś Budziszewko”
autor zdjęcia: Piotr Górski
źródło: Fotorzepa
Budziszewko, na tablicy niewidoczny tekst z lat 50.: „...Zwiastun przyszłości i bojownik o nowy demokratyczny ustrój świata dwukrotnie odwiedził wieś Budziszewko”
W Budziszewku kwitł romans wieszcza z Łubieńską
źródło: Rzeczpospolita
W Budziszewku kwitł romans wieszcza z Łubieńską
Dwór Studzieniec jest dziś  w niezłym stanie, ale świeci pustkami
autor zdjęcia: Piotr Górski
źródło: Fotorzepa
Dwór Studzieniec jest dziś w niezłym stanie, ale świeci pustkami

Dwory, które były świadkami romansu wieszcza, do dziś nie wróciły do rodzin, są opuszczone albo się rozsypały. Od lat nie może powstać szlak śladami Mickiewicza

„Kiedy się wszyscy bili‚ on tutaj w moim sąsiedztwie z niecną kobietą złe życie przez cztery miesiące prowadził”. Tak generał Dezydery Chłapowski z Turwi, znamienity Wielkopolanin‚ pisał o pobycie poety w Wielkim Księstwie Poznańskim w czasie powstania listopadowego. Nie był to odosobniony pogląd.

Mickiewicz przez ponad pół roku (w 1831 r.) jeździł po Wielkopolsce od dworu do dworu, chętnie witany. Znajdował tu inspiracje do „Pana Tadeusza” w towarzystwie pięknej Konstancji Łubieńskiej (pierwowzoru Telimeny?) – mężatki i matki kilkorga dziatek‚ gotowej rzucić dla niego wszystko.

Na zaproszenie jej i jej męża Józefa dwukrotnie gościł w Budziszewku. Został nawet ojcem chrzestnym ich czteroletniej córki Marii Tekli. Echa głośnego romansu można znaleźć w kościółku pod wezwaniem św. Jakuba‚...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8215

Spis treści
Zamów abonament