Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytelnicy pytają, GPP odpowiada: Urlop szkoleniowy nie na wypoczynek

13 stycznia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Pracodawca skierował pracownika na zaoczne studia podyplomowe. Podpisał z nim stosowną umowę, w której zobowiązał się do udzielania mu urlopu szkoleniowego. Pracownik w trakcie zajęć wystąpił o udzielenie mu takiego urlopu. Spotkał się jednak z odmową. Jego szef uznał bowiem, że nie musi w trakcie roku akademickiego udzielać podwładnemu dni wolnych, ponieważ uczestniczy w zajęciach w weekendy. A podczas tych firma nie prowadzi działalności. Czy miał rację?

Tak. Urlop szkoleniowy nie jest urlopem wypoczynkowym. W związku z tym, skoro zajęcia odbywają się w dni, podczas których załoga nie pracuje, przełożony nie musi udzielać podwładnemu wolnych dni w innym terminie. Poprawnie podpisał z pracownikiem umowę o skierowanie na studia i zagwarantował mu w niej prawo do urlopu szkoleniowego. Tego urlopu jednak może udzielić zatrudnionemu albo na przygotowanie do egzaminów, albo na napisanie pracy dyplomowej. Termin udzielenia takich dni wolnych musi jednak być wcześniej uzgodniony i wynikać z umowy o skierowanie na naukę. Podobnie jak wymiar takiego urlopu.

Podstawa prawna:

– § 4 i § 7 rozporządzenia ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.)

Brak okładki

Wydanie: 8215

Spis treści
Zamów abonament