Po likwidacji przedsiębiorstwa można odzyskać podatek
Urzędy skarbowe nie powinny już odmawiać przedsiębiorcom likwidującym firmy lub wspólnikom rozwiązującym spółki zwrotu VAT
Ustawą z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 209, poz. 1320) wprowadzono do art. 14 ustawy o VAT nowe ust. 9a – 9j, które umożliwiają otrzymanie zwrotu podatku przez wspólników rozwiązanej spółki osobowej lub osobom fizycznym, które zaprzestały prowadzenia działalności gospodarczej.
Tłumaczenia fiskusa
Poprzednio urzędy skarbowe często odmawiały przedsiębiorcom likwidującym firmy zwrotu VAT. Jako uzasadnienie podawały art. 88 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Działo się tak, mimo że sądy administracyjne wydawały w tej sprawie korzystne wyroki dla podatników, uznając m.in. że art. 88 ust. 4 ustawy dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy podatnicy zostali wykreśleni z rejestru, i po tym zdarzeniu dokonali czynności, w związku z którymi występują o zwrot nadwyżki podatku naliczonego.
Kwestia zwrotu, gdy podatnik uzyskał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do momentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta