Rozwód zamiast śniadania
Sprzedana przez ojca. Nadżud była pierwszą ośmioletnią rozwódką w Jemenie. Wraz ze swoją prawniczką Szadą Nasser dostały amerykańską nagrodę za odwagę i determinację
Na zdjęciu sprzed kilku miesięcy promiennie uśmiechnięta Nadżud siedzi w samolocie z wielkim pluszowym misiem na kolanach. Ubrana w spodnie i bluzę, z rozpuszczonymi włosami wraca ze Stanów jako laureatka nagrody „Glamour” dla Kobiety Roku. Gdy rozmawiam z nią pod koniec grudnia, ubrana jest już jak dorosła kobieta – z chustą szczelnie owiniętą wokół twarzy.
Miała osiem lat, gdy ojciec wydał ją za mąż za 30-letniego mężczyznę zarabiającego na życie rozwożeniem przesyłek na motorze. Ali, ojciec Nadżud, jest bezrobotny. Kiedyś zamiatał ulice. Ma dwie żony i 16 dzieci. Najmłodsze ma rok, najstarsze 23 lata. Każda wydana za mąż córka to ulga.
Chcę rozwodu!
Bita przez teściów i gwałcona przez męża Nadżud pewnego dnia odwiedziła ukochaną siostrę Haifę. Macocha zostawiła jej 200 riali (około 1 dolara) na śniadanie dla całej rodziny. Nadżud wzięła pieniądze, wyszła na ulicę, wsiadła do taksówki i pojechała do sądu. – Chcę rozwodu – oznajmiła po przybyciu.
Jedną z pierwszych osób, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta