Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pani generał „Zo”

13 stycznia 2009 | Publicystyka, Opinie | Jan Żaryn
Elżbieta Zawacka w 2004 r.
autor zdjęcia: Witold Broda
źródło: FREE PRESS
Elżbieta Zawacka w 2004 r.

Znając doskonale język niemiecki, niebieskooka blondynka „Zo” mogła bez przeszkód poruszać się niemal po całej Europie. Do kwietnia 1942 r. ponadstukrotnie przekroczyła granice, które Niemcy ustawili w podbitej przez siebie Europie – pisze historyk Jan Żaryn.

Pani Elżbieta Zawacka urodziła się w 1909 r. w Toruniu. Tutaj także zmarła. Żyła niemal 100 lat. Przed wojną studiowała na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego, a jednocześnie ukończyła kurs instruktorski Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Od 1931 r. była nauczycielką w Sompolnie, prowadziła kursy instruktorskie PWK. Po ich skończeniu objęła funkcję komendantki rejonu śląskiego PWK, podlegało jej 19 komend powiatowych. Od marca 1939 r. zaangażowała się w prace Pogotowia Społecznego PWK.

Z misją po okupowanej Europie

26 sierpnia 1939 r. została zmobilizowana. Wojna spotkała ją w Katowicach. 9 września 1939 r. znalazła się we Lwowie, gdzie brała udział w walkach. Po kapitulacji trafiła do stolicy, gdzie 2 listopada 1939 r. została zaprzysiężona do Wydziału Łączności Konspiracyjnej SZP. Zorganizowała na Śląsku konspiracyjną Wojskową Służbę Kobiet SZP; była szefem łączności w sztabie Podokręgu Zagłębia Dąbrowskiego SZP-ZWZ; jednocześnie prowadziła tajne nauczanie.

Od grudnia 1940 r./stycznia 1941 r. z ramienia Wydziału Łączności Zagranicznej Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej (krypt. „Zagroda”, pozostałe pseudonimy: Zenobia, Łza, Załoga; Oddział V KG ZWZ-AK) została kurierką na trasach zachodnich. Znając doskonale język niemiecki, niebieskooka blondynka „Zo” mogła bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8215

Spis treści
Zamów abonament